Slavíme sladkých náct

Slavíme sladkých náct

Věk končící koncovkou náct označuje období života před dvacítkou. Člověk je ještě ve škole, hlavními starostmi je zvládnout studijní povinnosti. Je to příjemné období, když ještě nejsou žádné velké stresy. Ovšem těm, kterým je náct to tak samozřejmě nepřijde. Teprve před třicítkou si člověk uvědomí, kolik skutečně volného času na koníčky a záliby tehdy zbývalo, protože později už ho věru tolik není.

Díky rozmanitým zájmům, kterým se mladí lidé věnují, je výčet možných dárků pro holky a kluky téměř neomezený. Je ovšem rozdíl, jestli náct znamená čtrnáct, nebo osmnáct. Ve čtrnácti řešíte spíš módu, kosmetiku, svoje koníčky, v osmnácti už na člověka padá trochu toho nátlaku na rozhodování o budoucnosti. Výběr školy nebo jiné odpovídající činnosti po škole.

18. narozeniny

Osmnáct je také pro rodinu přelomový okamžik, kdy se člověk stává dospělým. Proto se také jako dárky k 18. narozeninám dávají v rámci rodiny spíš památeční a hodnotnější dárky. Obvykle to bývá například zlatý šperk pro dívky, v movitějších rodinách to bývá také dokonce někdy auto nebo motorka jako dárek pro kluka. Dobrým dárkem je ovšem také předání spořícího účtu, který mohl být na jméno dítěte vedený společně s veškerými úsporami. Je ovšem otázkou, nakolik je v osmnácti daná osoba zodpovědná, aby veškeré naspořené finance neutratila během krátké doby. Osmnáctiny ovšem mohou být také symbolicky oslaveny mezi přáteli přechodem od nealko oslav k alko oslavám. Od osmnácti let věku je samozřejmě u nás legální požívat alkohol, takže na místě je pak nějaký s tímto spojený vtipný dárek. Například panáková ruleta nebo alkoholové domino. Neznamená to ovšem, že s úderem 18. narozenin musí člověk nutně přejít k alkoholismu. Všeho a mírou a hlavně si osmnáctin pořádně užít, protože je člověk slaví jen jednou.